Sutech s.r.o. - logo spolecnosti 
WebOS už nebude na HP?
Čtvrtek, 10 Březen 2011 16:32

WebOS

Palm webOS je v informatice název operačního systému pro mobilní zařízení, který je založen najádře Linuxu a proprietárních komponentech vyvinutých firmou Palm. Jedná se o nástupce operačního systému PalmOS.
První zařízení založené na tomto operačním systému byl smartphone Palm Pre. Na trh byl uveden začátkem roku 2009 na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.
Grafické uživatelské rozhraní operačního systému webOS bylo navrženo pro použití na zařízeních s dotykovým displejem, včetně podpory multidotykových gest. Obsahuje sadu programů pro správu osobních informací včetně webových technologií, jako je HTML 5, JavaScript, AJAX, nebo CSS. Nechybí podpora web 2.0 aplikací jako je Gmail, Yahoo!, Facebook, Linkedln, nebo Twitter, které jsou integrovány do jednoho komunikačního okna. Prostředí webOS je založeno na systému tzv. karet, použitých k přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Palm zveřejnil vývojovou sadu pro vývoj aplikací, nazvanou Mojo. Dále vytvořil katalog aplikací (AppStore) a API pro rozšíření JavaScriptu pro přístup k hardwaru zařízení.

V systému je použito jádro Linuxu, řízení startu systému pomocí Upstart, GStreamer pro podporu multimédií, knihovna libpurple pro instant messaging, Simple DirectMedia Layer pro vývoj her, PulseAudio pro obsluhu zvuku. I přes to, že mnoho webOS předinstalovaných aplikací je založeno na původním systému PalmOS, jedná se o zcela novou platformu. Pro zajištění zpětné kompatibility pověřil Palm MotionApps vývojem PalmOS emulátoru zvaného Classic pro webOS.

Webový prohlížeč webOS je založen na jádře WebKit. Může vykreslovat ve vertikálním, nebo horizontálním zobrazení, nebo se překlápět podle otáčení zařízení. Navíc obsahuje vestavěnou podporu pro přehrávání playlistů (.pls), streamované video ve formátech RTSP, H.263, a H.264. Dne 17. února 2010 představila Adobe Systems doplněk Flash Player pro webOS.

Windows mizí z počítačů HP
Šéf HP se rozhodl říci dílčí sbohem operačnímu systému Windows. Nahradí ho svým webOS. U některých počítačů bezvýhradně, u některých bude mít zákazník na výběr.

WebOS je mezi operačními systémy relativně nováčkem. V roce 2009jejpod názvem Palm OS představila společnost Palm a uživatel se s ním setkal v chytrých telefonech této značky.
V loňském roce Palm koupila společnost HP a nyní se s webOS setkáme především ve smartphonech HP Pre3 nebo HP Veer. WebOS je postaven na linuxovém jádru.
Nová verze operačního systému webOS 3.0 je přizpůsobena pro běh na tabletech (například na očekávaném HP TouchPad) i běžných počítačích.

Šéf společnosti HP Léo Apotheker nyní prohlásil, že od roku 2012 bude na všech počítačích HP automaticky nainstalován webOS. Pouze na některých zůstane možnost instalace (takzvaný dual boot) Windows 7.
Technologický ředitel osobních systému HP Phil McKinney upřesňuje, že to neznamená konec Windows na počítačích HP.
"Je tu obrovská skupina uživatelů, kteří stále chtějí PC s Windows. Ale máme chytré telefony, pady a počítače. A jde o to, že i uživatelé PC je chtějí mít zcela propojené a sjednocené s ostatními zařízeními. Ty se nyní chovají jako samostatné informační ostrůvky. A webOS je všechny propojí." vysvětlil Phil McKinney pro noviny Seattle Pi.

zdroj: www.wikipedia.org, www.technet.cz