Sutech s.r.o. - logo spolecnosti 

Zabezpečení počítačů a sítí


Proč zabezpečení počítačů a sítí? Protože váš počítač může úspěšný útočník využít celou škálou způsobů. V současné době jde útočníkům především o zisk – proto se snaží získat přístup k osobním datům uživatele, k jeho bankovním účtům, apod. Ale někdy váš počítač pouze začlení do své rozsáhlé počítačové sítě na rozesílání spamu (nevyžádané elektronické pošty), nebo pomocí takové počítačové sítě podnikne elektronický útok na nějakou firmu.

Do počítače a sítě může útočník vniknout několika různými způsoby:

Krádež informací z počítače

 • softwarově – přes stažený program, infikovaný e-mail, ze zavirovaných internetových stránek – stažením dat z internetu a následným zaktivováním mimo jiné nainstalujete nenápadné programy, které následně zpřístupní váš počítač útočníkovi. V současné době je možné proniknout do počítačové sítě také využitím bezdrátového připojení. Použitím směrové antény se může útočník připojit i z větší vzdálenosti. A pokud je WIFI síť zabezpečena pouze tzv. MAC adresou, relativně rychle ji útočník získá a nastaví ji i ve svém počítači.
 • hardwarově – útočník získá váš harddisk (např. vyhozený do odpadu), někde zapomenete paměťové médium (v současné době se flashdisk ke ztrátě přímo nabízí) nebo přímo notebook. V případě, že vaše data mohou mít velkou cenu, pak je možné, aby útočník pronikl k vašim datům fyzicky – tj. nezván vnikl do vašich kanceláří a tam se pokusil data získat, případně ovlivnil chování vaší počítačové sítě a serveru.

Základní opatření pro zvýšení zabezpečení:

 1. Hesla – zásadní prvek pro zabezpečení počítače a také počítačové sítě
 2. Antivirové programy – dalším velmi důležitým prvkem pro zabezpečení počítačů a sítě je vhodný antivirový program. Úkolem antivirového programu je kontrolovat veškerou výměnu dat mezi uživatelem počítače a internetem, kontrolovat elektronickou poštu a ověřovat případné stahované soubory a aplikace. Jedním z nejlepších je program NOD32 od firmy ESET (již mají k dispozici verzi pro 64bitové systémy).
 3. Antispyware – spyware jsou programy, jejichž cílem je odesílat z počítače informace o činnosti uživatele. V současné době velmi důležitá oblast na zabezpečení, protože použitím spywaru získá útočník největší finanční zisk. Jako „bonus“ nejvíc zatíží komunikaci po síti a běh počítače – počítač bude náhle znatelně pomalejší (často upozornění, že počítač provádí uživatelem nežádoucí operace).
 4. Firewall – program nebo síťové zařízení, která má na starosti monitorování, řízení a zabezpečení procesů v rámci počítačů a sítí, zvlášť pak mezi sítí vnitřní (firemní či domácí) a vnější (internet, elektronická pošta, další počítačové sítě).

Pro zabezpečení počítače je vhodné učinit několik preventivních opatření, které usnadní ochranu počítače a především dat:

 1. Vytvářet pravidelně zálohy dat – nejúčinnějším je použití datového úložiště (vhodné především pro firmy, nicméně v současnosti jsou dostupná i domácí řešení)
 2. Průběžně aktualizovat operační systém a další často používané programy – součástí aktualizací jsou především opravy kódů, které bývají využívány útočníky k proniknutí do vašeho počítače a sítě.
 3. Nainstalovat vhodný antivirový program – jedním z nejvhodnějších je ESET Smart Security 4 Business Edition – zahrnuje v sobě antivir, antispyware, antispam a firewall, navíc je aktualizován někdy i několikrát denně.
 4. Navštěvovat pouze bezpečné internetové stránky. Otevření pornografického webu, tzv. warezu (portály s nelegálním obsahem), stažení dat pomocí torrentu apod. zvyšuje pravděpodobnost nákazy počítače.
 5. Před stažením přílohy elektronické pošty i v případě adresy, která je vám známa, je vhodné přečíst si název přílohy a pokusit se odhadnout, zda se nejedná o potencionálně nebezpečný soubor. I přes vaše přátele některé roboty ve světové internetové síti rozesílají infikované soubory.