Sutech s.r.o. - logo spolecnosti 
Spousty odlišných nabíječek na telefon? Minulost!
Středa, 09 Únor 2011 13:59

Jednotná nabíječka pro všechny mobily

Přední výrobci mobilních telefonů začnou uvádět na evropský trh jednotnou nabíječku pro všechny typy mobilů ještě letos. Čtrnáctka výrobců dnes oznámila, že jednotný standard konektoru usnadní život uživatelům a sníží objem elektronického odpadu.

Skupina výrobců zahrnuje Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorolu, NEC a Nokii. Dále v ní jsou Qualcomm, Research in Motion (RIM), Samsung, SonyEricsson, TCT Mobile, Texas Instruments a Atmel. Nabíječky s jednotným standardem začnou postupně uvádět na trh koncem roku, napsala agentura AP.

V současné době existuje v EU velké množství typů nabíječek pro mobilní telefony. S mnohými z nich lze nabíjet jen jeden určitý mobilní telefon. Téměř každá domácnost podle EK vlastní sbírku již zbytečných nabíječek. Staré nabíječky v současnosti představují několik tisíc tun odpadu ročně.

Podle mluvčí ITU Sarah Parkesové jednotná nabíječka zamezí plýtvání, protože povede k prudkému poklesu počtu nabíječek, a to jak vyráběných, tak později, při nákupu nového modelu, vyhazovaných.
 

USB (Universal Serial Bus) je rozhraní, pomocí kterého počítače komunikují s dalšími zařízeními, například digitálními fotoaparáty, tiskárnami, MP3 přehrávači nebo právě mobilními telefony. Jeho výhodou je možnost připojování a rozpoznávání za běhu a napájecí napětí 5 V s možností odběru až 500 mA.

Již nyní mají některé mobilní telefony a komunikátory pouze jeden USB konektor, který slouží jak pro připojení k počítači, tak pro dobíjení baterie, a to buď prostřednictvím počítače, anebo klasickou nabíječkou z elektrické zásuvky.

"Jsem velmi šťastný, že evropské úřady pro standardizaci splnily rychle naše požadavky a vyvinuly technické standardy pro jednotnou nabíječku pro mobilní telefony. Nyní je čas na výrobcích, aby splnili své závazky a začali prodávat mobilní telefony s novými nabíječkami," řekl novinářům eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Nové nabíječky mají shodný konektor ve formátu microUSB, který již v současnosti používají někteří výrobci mobilních telefonů. Podle odhadů bude právě tato nabíječka během dvou let na trhu jasně dominovat. Již v roce 2009 totiž hlavní výrobci mobilních telefonů jako Nokia, Apple, Samsung či LG podepsali dohodu, že své nabíječky sjednotí.

Evropská sedmadvacítka si od sjednocení nabíječek slibuje mimo jiné snížení ekologické zátěže. Téměř každá domácnost podle Evropské komise v současnosti vlastní staré nabíječky, které představují několik tisíc tun odpadu ročně. Mobilní telefon přitom má až 450 milionů Evropanů.

Pro uživatele to znamená, ze si snadno nabijí mobil v práci nebo na návštěvě, protože alespoň jednu nabíječku najdou všude. Univerzální konektor navíc zpřístupní nabíjení telefonů přes počítač. Tuto funkci podporuje většina telefonů.


Zdroj : www.novinky.cz, mobil.idnes.cz