Sutech s.r.o. - logo spolecnosti 
Nudíte se? Poříďte si medvídka mývala nebo kino na hlavu a obří hledáček pro zdrcadlovky
Pátek, 04 Únor 2011 15:14

Firma Sony představila přídavný displej, který lze přes HDMI připojit k jakékoliv profesionální zrcadlovce. Je primárně určen pro pohodlnější natáčení videa. Na výstavě CES 2011 společnost předvedla i prototyp náhlavního 3D kina a prvního přenosného 3D Blu-ray přehrávače.
Přídavný LCD displej se v dubnu začne prodávat i v Česku. Model s označením CLM-V55 má úhlopříčku pět palců (12,7 cm) a rozlišení WVGA (800 × 480 bodů). Pomocí dodaného adaptéru je možné jej připojit k většině digitálních zrcadlovek přes "sáňky" pro blesk.Obraz je přenášen přes HDMI kabel.
Přímo na výstavišti jsme měli možnost hledáček vyzkoušet a bez problémů fungoval i na Canonu 7D. Lze s ním libovolně otáčet, takže se kameraman může dívat i sám na sebe. Speciální funkce pro zvýraznění obrysů (colour peaking) označí zaostřené části výřezu. Pro přesnější kontrolu zaostření je šikovné použít ještě režim zvětšení pixelů.
Hledáček umožňuje změnu nastavení poměru stran - buď 16:9 nebo 4:3. Regulovat jde i hlasitost, jas, kontrast, barevný tón, teplotu barev a automatické stmívání. Značky na displeji pomáhají zvolit správnou kompozici obrazu tím, že přesně vymezí plochu zobrazovanou televizorem. Nechybí monofonní reproduktor a konektor na sluchátka

3D kino na cesty i na hlavu
Sony na CES předváděla i několik prototypů, které se v blízké budoucnosti na trh nechystají. K nejzajímavějším patřil 3D Blu-ray přehrávač s 3D displejem k jehož sledování nepotřebujete brýle. Samotná technologie "3D bez brýlí" má ještě značnou část vývoje před sebou, ale výsledek u Sony nás příjemně překvapil. Pro jednoho diváka je stereoskopický efekt dobře viditelný. A i když pohnete hlavou nebo samotným přístrojem, obraz se už netrhá, jako tomu bylo u dřívějších prototypů. Jen se lehce, ale viditelně a poměrně nepříjemně zavlní. Desetipalcový displej má rozlišení 1 366 x 768 pixelů.

Ještě v ranější fázi vývoje je 3D kino integrované do velkých brýlí se sluchátky, které se nasadí přímo na hlavu. Prototyp je zatím tak těžký a nevyvážený, že na hlavě vůbec nedrží. Pro každé oko je samostatná OLED obrazovka s rozlišením 1280 × 720 pixelů. Zdroj obrazu se zatím tahá z připojeného počítače, v budoucnu by však měl být přímo v brýlích nebo v kapesním přehrávači. 3D vjem, kvalita obrazu i pseudoprostorového zvuku byla podle nás více než velmi dobrá.

3D kamera i kamerka
Sony uvedlo na trh i svou první 3D kameru určenou pro amatéry. Je výjimečná tím, že má přímo integrované dva objektivy (např. Panasonic potřebuje předsádku) a displej i bez brýlí zobrazuje snímanou scénu ve 3D.
Vylepšení v podobě 3D se dočkala i Bloggie kamerka. Také má dva objektivy a 3D displej s úhlopříčkou 2,4 palců. Rozlišení čipu je 5 Mpix pro focení, natáčení je možné v 1080p.
Sony v Las Vegas předvedlo i našlapané domácí kino, které v sobě kromě přehrávání Blu-ray a 3D blu-ray filmů integruje i internetové služby Netflix, YouTube, Pandora, Hulu a další hudební a filmové portály. Většinou ale nejsou bohužel dostupné českým uživatelům. Systém umožňuje i prohlížení internetu.
Součástí kina je 5.1 reprosoustava, dokovací stanice pro "i" hračky a samozřejmě dva HDMI vstupy. Přes wi-fi BDV-E780W umí v rámci domácí sítě streamovat filmy i hudbu. Bezdrátově jsou připojeny i zadní efektové reproduktory. Samozřejmostí je USB port pro připojení MP3 přehrávačů, atd.
Celý systém je možné ovládat přes iPod touch, iPhone nebo iPad. Tato zařízení fungují zároveň i jako klávesnice například při zadávání internetových adres. Příslušná aplikace je zdarma ke stažení v appstoru.

Zdroj : technet.idnes.cz