Sutech s.r.o. - logo spolecnosti 
Zavřete oči, odcházím, váš Windows 7
Pondělí, 17 Leden 2011 15:00
Když jsem projížděla internet, novinky ze světa, emaily a tak všechno, co člověk, když pustí prohlížeč většinou udělá, padl mi do oka článek o nově řešeném Windows 8. Je to i poprvé, kdy se Microsoft poprvé vyjádřil k nově chystanému softwaru veřejně a oficiálně.
Nebylo by nic zvláštního, že Windows bude opět nový. Pak jsem se zjistila, že tento nový Windows nebude fungovat na procesoru Intel nebo AMD, ale na energeticky úsporném procesoru ARM (viz níže). Navíc poběží i na čipech z mobilních telefonů.
Hlavní novinkou se pak tedy stává i to, že Windows 8 poběží i pro zařízení s takzvanými "System on a Chip" procesory s architekturou ARM od stejnojmenného výrobce.
Jak jsem již zmiňovala, Windows půjdou spustit i na mobilních telefonech, díky nově navázané spolupráci s NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments a jejich technologii ARM. Z toho vyplývá, že nové Windows bude moci být spuštěn i tabletech a nootebocích bez Intelu a AMD.
Problém s ARM?
Pohled analytický a můj, jak jsem po delším zkoumání zjistila, je o trochu jiný. Dle analytiků nebyl vývoj Windows 8 tak „dokonalý“ jak to vidí široká veřejnost a možná i Microsoft sám. Říkají : „ Vývoj Windows 8 se mohl klidně protáhnout až do roku 2013 a to díky implementaci podpory pro procesory ARM.“
Na veletrhu CES 2011 Microsoft nezabodoval, tak jak předpokládal. Podle mnohých kritiků přichází s podporou pozdě, i přesto, že na ni už rok pracuje.
Microsoft má před sebou ještě dlouhou cestu vývoje než bude Windows kompatibilní s procesory ARM. Ani potom však není úspěch zaručen.
Rychlostí světla

Vývoj v rychlosti startu systému a jeho následovném uspání oproti Windows 7 by měl být dost znatelný, říkají odborníci.
Navíc počítač bude dovybaven webkamerou, já bych ji klidně nazvala „hlídacím psem“, která bude hlídat přítomnost uživatele před počítačem. Pokud se „páníček“ vzdálí, počítač se automaticky uspí, po přiblížení uživatele zpět k počítači se systém opět probudí. Pokud se však přiblíží jiný uživatel než ten co odešel automaticky se přepne na uživatele sedícího momentálně před monitorem.

Ukázka funkčnosti Windows 8:
http://www.youtube.com/watch?v=FKm1jeR_uL4&feature=related