Sutech s.r.o. - logo spolecnosti 
Křížem krážem Ebookem
Čtvrtek, 13 Leden 2011 17:00
Jedete autobusem, vlakem, tramvají či metrem, nudíte se. Pustíte si mp3 přehrávač nebo vytáhnete knihu. Mnohdy nemáte u sebe nic do čeho by jste ji dali - proto je tu ebook – kniha do kapsy. Kde se vzal, tu se vzal

Možná by se dalo říct, že ebook, díky svému názvu, patří mezi úplně novodobé výmysly moderní vědy, ale zdání klame. Ebook neboli elektronická kniha se objevila již roku 1971, kdy Michael S.Hart založil Project Gutenberg (Project Gutenberg je dobrovolnická snaha digitalizovat, archivovat a distribuovat kulturní díla).

Prvotní ebook byl zaměřen pouze na obory související s počítači, jako příručka pro hardware. K oslabení oblíbenosti ebooku došlo ve chvíli, kdy začínala mít převahu firma Adobe se svým PDF formátem. Postupně došlo k ebook rozkvětu. Byly vydávány volná díla a díla autorů, kterým již vypršela autorská práva. Následně se k nim připojili i autoři, jimž vydavatel odmítl vydat dílo.


Nejprodávanější kousky
                Server Palm Digital Media uvádí každý měsíc seznamy nejprodávanějších knih v elektronické podobě – je to seznam jen pro jednu platformu (počítače Palm) a je to jen jeden obchod z mnoha, ale přesto dobře ilustruje, jak vypadá trh v e-books. Seznam se dělí na fiction a non-fiction, česky zjednodušeně na krásnou a odbornou literaturu.

V krásné literatuře vévodí sci-fi, horory a humor: v první desítce nalezneme spisovatele jako Robert Ludlum nebo Scott Adams. Na prvním místě je Sběratel kostí od Jeffery Deavera, asi pětisetstránkový paperback o detektivovi-vědci odhalujícího masového vraha s pomocí high-tech zařízení. Takže vlastně sci-fi smíchaná s horrorem.

V „odborné“ literatuře pak první místo už několik měsíců okupuje The Holy Bible čili Bible svatá. Na dalších místech žebříčku nalezneme knihy velmi různých žánrů: verzi známého „pětiminutového manažera“ či podobné metody, jak se stát presidentem zeměkoule snadno a rychle (zřejmě čtení pro ambiciózní manažery a obchodníky na cesty), stejně jako slovníky (2x Webster), kniha o tom, jak vychovávat své dítě a aby to nebylo tak nudné, desítku uzavírá publikace o tom, jak dosahovat většího počtu orgasmů než obvykle s pomocí tzv. taoistického textu, bohatě ilustrováno.

Barevný e-ing?

                Pokud jste si koupili ebook doteď je pravděpodné, tedy spíše jasné, že Vaše čtečka byla vybavena buď LCD displejem - zobrazí barvu i video, ale vyčerpává baterku, hůře se čte na přímém světle a dlouhodobé čtení není tak příjemné nebo elektronickým inkoustem (e-ink) - výborně se čte na slunci a šetři baterii i oči, ale umí zobrazit jen stupně šedi, navíc je relativně pomalý.

Čínská firma Hanvon, prodávající především čtečky a tablety, ovšem oznámila revoluční, i když očekávaný, krok. Na výstavě FPD International v Tokiu představuje první barevnou čtečku, která bude komerčně dostupná. Téměř desetipalcový displej Hanvonu je schopen zobrazit barvy čistě, i když poněkud tlumeně, "jako vybledlé barevné fotografie," říká reporter New York Times o  Hanvonu. "Elektronický inkoust zatím také nedokáže zobrazit video. Přinejlepším zvládne jednodušší animace."

Hanvon není na trhu s elektronickými čtečkami nováčkem, v Číně mu údajně patří 78% podíl na trhu. Hanvon s úhlopříčkou 24,5 cm by se měla začít prodávat v březnu 2011, zatím pouze v Číně a za přibližně 440 dolarů (necelých 8 tisíc korun), tedy cenu o něco nižší než iPad. Zástupci firmy Hanvon nevyloučili možnost, že čtečku budou prodávat i do zahraničí, ať už přes e-shop nebo prostřednictvím obchodních partnerů.

Zdroje: technet.idnes.cz, www.zive.cz